Opcje przeglądania
Nowość
Promocja

Herb Lubicz to polski herb szlachecki, który nosi zawołania Luba lub Lubicz. Herb ten składa się z tarczy herbowej, klejnotu oraz labrów herbowych.

 

Na tarczy w polu błękitnym widnieje podkowa srebrna ocelami skierowanymi w dół. W środku podkowy znajduje się srebrny krzyż kawalerski, a na jej barku umieszczony jest drugi takiż krzyż.

 

Klejnot herbowy to trzy pióra strusie.

 

Labry herbowe są błękitne, podbite srebrem.

 

Herb Lubicz pochodzi z czasów średniowiecza i był używany przez rodzinę szlachecką o tym samym nazwisku. Jest to jeden z wielu herbów szlacheckich używanych w Polsce.

 

Herb Lubicz to polski herb szlachecki, który pojawił się w XIV wieku. Herb ten został użyty przez wiele rodzin szlacheckich o tym samym nazwisku, a także przez wiele innych rodów szlacheckich, które do niego się odwoływały.

 

Odmienną wersją herbu Lubicz jest tzw. odmiana Lubicz II. Różni się ona od podstawowej wersji dodaniem w górnym polu czerwonym srebrnego orła białego ze złotym dziobem i szponami.

 

W Polsce istnieje wiele rodów szlacheckich posługujących się herbem Lubicz, w tym m.in. Lubicz-Kątski, Lubicz-Niezabitowski, Lubicz-Zaleski, Lubicz-Szczawiński czy Lubicz-Wróblewski.

 

 

Herb Lubicz herb szlachecki Lubicz sygnet złoty Wstaw 

 

 

Herb Lubicz polski herb szlachecki zawołanie Lubicz lub Luba..ciekawostki

 

 

Herb szlachecki Lubicz należy do grupy herbów własnych, czyli tych herbów, które zostały nadane konkretnym rodzinom szlacheckim przez monarchów polskich za ich zasługi lub zasługi ich przodków.

 

Zawołanie herbu Lubicz brzmi "Luba", a samo nazwisko "Lubicz" może pochodzić od miejscowości o tej nazwie lub od łacińskiego słowa "lubet", które oznacza "chętnie".

 

Jest kilka ciekawostek związanych z herbem Lubicz:

 

Według niektórych źródeł, herb ten miał powstać w wyniku połączenia dwóch innych herbów: Ogończyka i Junoszy.

Herb Lubicz był używany przez różne rodziny szlacheckie, m.in. przez Potockich, Mieroszewskich i Tarnowskich.

Wizerunek herbu Lubicz został umieszczony na monecie II Rzeczypospolitej o nominale 10 złotych, wyemitowanej w 1928 roku z okazji 10-lecia niepodległości Polski.

Współczesny polski klub piłkarski LKS Lubicz Kraków przyjął herb Lubicz jako swój oficjalny herb.

 

 

 Herb Lubicz - sygnet złoty z herbem Lubicz

 

 

 

Herb Lubicz - interpretacja herbu Lubicz

 

Herb "Lubicz" przedstawia w swoim polu srebrny krzyż kawalerski, który jest umieszczony na czerwonym tle. Krzyż ten symbolizuje chrześcijańską wiarę, a kolor czerwony odnosi się do odwagi i męstwa. Na barku podkowy, która jest również srebrna, umieszczony jest drugi krzyż kawalerski. Podkowa jest symbolem szczęścia i powodzenia.

 

Klejnotem herbowym są trzy pióra strusie, które są umieszczone na hełmie rycerskim. Pióra strusie są symbolem wyższości i siły.

 

Labry herbowe są błękitne, podbite srebrem, co oznacza, że tkanina wokół herbu jest niebieska, a od spodu jest podbita srebrem.

 

Wzmianki i nazwiska herbowe odnoszą się do rodów, do których herb ten może być przypisany.

 

 

Herb Lubicz wg Gajla

 

Herb Lubicz przedstawia w środku srebrny krzyż kawalerski, który symbolizuje chrześcijańskie wartości oraz rycerski charakter rodu. Na barku krzyża umieszczona jest srebrna podkowa, która odnosi się do związku z końmi i jeździectwem.

 

Klejnot herbu Lubicz składa się z trzech piór strusich, które symbolizują dostojeństwo, dumę i władzę.

 

Cały herb utrzymany jest w kolorach srebrnym i czerwonym, co nawiązuje do barw herbowych Lubiczów.

 

Opis herbu Lubicz został opracowany przez Alfreda Gajla, polskiego heraldyka i genealoga, który zajmował się badaniem polskich rodów szlacheckich oraz ich herbów.

 

Herb "Lubicz" jest więc bogaty w symbolikę, która odnosi się do wartości takich jak chrześcijańska wiara, odwaga, męstwo, szczęście i siła.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl