Opcje przeglądania
Kategorie
Dostępność
Wysyłka w
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Heraldyka

Pochodzenie jest niezwykle ważna w kształtowaniu naszej tożsamości i poczuciu zakorzenienia stwarzającego podwaliny bezpieczeństwa własnego "ja". Wartość tę doceniali szczególnie średniowieczni rycerze. To w tzw. wiekach średnich należy upatrywać genezy nauki, jaką jest heraldyka. To wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze herby szlacheckie, które heraldyka bada i opisuje do dziś.

Jak to się zaczęło?
Heraldyka i jej dokonania, jasno wskazują, że herb szlachecki stanowił swego rodzaju podpis, dopasowany do możliwości Europy. Czytanie i pisanie było sztuką dostępną dla niewielu, dlatego, herby szlacheckie stanowiły jedyną możliwość czytelnego przedstawiania się innym. Tak narodziły się herby szlacheckie. Współczesna heraldyka wskazuje Wyprawy Krzyżowe jako fazę rozwoju, w jakim herb szlachecki zaczął nabierać nowego znaczenia, choć ściśle powiązanego z tym pierwotnym.

Chorągwie
Herb szlachecki zaczął nabierać na ważności i randze podczas wypraw Krzyżowych. W XII w. na ziemiach Palestyny gromadzili się rycerze z całej Europy. Ówczesne uzbrojenie, w szczególności zaś zakryte hełmy, utrudniały identyfikację śmiałka. Chorągwie, na których znajdowały się herby szlacheckie stanowiły swego rodzaju wizytówkę. Rycerz swoją chorągwią, na której widniał herb szlachecki manifestował współtowarzyszom swoje pochodzenie.

Skupisko rycerzy
Na gruncie polskim chorągwie wywarły olbrzymie znaczenie na rozwój godła określanego jako herb szlachecki. Heraldyka wskazuje chorągwie jako skupisko, wokół, którego zbierali się rycerze tworząc własną jednostkę. Były to zatem oddziały, które posiadały własne herby szlacheckie świadczące o terytorium z jakiego jednostka się wywodziła. Herb szlachecki był zatem wartością, dla której warto było się organizować, dla której warto było iść w bój i, za którą warto było umierać z godnością. Wszystkie źródła heraldyczne wskazują niezwykłą godność i szacunek, jaka kryła się za każdym herbem. Herb wyróżniał, nadawał dostojności. Dlatego dla rycerzy, tak ważne było posiadanie własnego herbu.

Historia to piękna nauka, bo daje nam świadectwo tego, co działo się na długo przed naszym pojawieniem się na świecie, bo tłumaczy rzeczywistość i pokazuje drogi, które do niej doprowadziły. Bo uczy nas o naszych pradziadach, a tym samym, o nas samych. Heraldyka jest jedną z jej gałęzi, która zyskuje coraz większą grupę adeptów.

Heraldyka

to nic innego jak nauka, która na warsztat bierze herby szlacheckie.

Czym zajmuje się heraldyka?
Przedmiotem badań, jakim interesuje się heraldyka jest herb szlachecki i wszystko co z nim związane. Geneza, kształtowanie się, zmiana znaczeń, sposób ich przedstawiania itp. Zakres badań heraldycznych koncentruje się na latach przypadających na czasy między XII w., aż do końca wieku XV.

Skąd wzięły się herby szlacheckie?
Heraldyka wskazuje na dwie główne przyczyny, dla których pojawiły się herby szlacheckie. Pierwszy wiąże się z koniecznością podpisywania się. W czasach średniowiecza, jedynie nieliczni należeli do ludzi piśmiennych. Herb szlachecki stanowił swoisty rodzaj podpisu, był znakiem graficznym, który każdy potrafił odczytać. Druga przyczyna, dla której narodziły się herby szlacheckie to identyfikacja na polu bitwy. Uzbrojenie średniowiecznego rycerza, szczelnie zakryte hełmy pozbawiały rycerza przysłowiowej twarzy. Herby szlacheckie umieszczone na chorągwiach były jednym sposobem na podkreślenie swojej tożsamości.

Wokół chorągwi
Na wzrost znaczenia herbu, który z czasem przestał funkcjonować jedynie jako sposób identyfikacji rycerza, a nabrał rangi pewnej wartości, o którą warto było walczyć, miało formowanie się oddziałów bojowych, tzw. chorągwi złożonych z rycerzy skupiających się wokół pieczęci królewskich. Owe pieczęcie znaczyły dokładnie tyle samo co herb szlachecki. Każdy herb szlachecki wskazywał na pochodzenie danego oddziału, świadczył o jego honorze i godności.

Dzisiaj herb szlachecki nie ma tak doniosłej rangi jak niegdyś, jednak dalej stanowi przedmiot zainteresowania i oddania szacunku.

Heraldyka

to nauka, która wciąż się rozwija i daje nowe odpowiedzi dotyczące rozwoju znaczenia herbów szlacheckich. Może to podkreślać, że tożsamość jest dla nas wciąż ważna.


do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl