Opcje przeglądania
Dostępność
Nowość
Promocja

Herb Zagłoba

- pochodzenie i etymologia

Zagłoba, to polski herb szlachecki. Czasami w dokumentach pojawia się jego zamienna nazwa "Zagroba".

Opis herbu

W polu błękitnym herbu, znajduje się srebrna podkowa. Jest ona przeszyta charakterystyczną, staropolską szablą o złotej rękojeści. Z kolei w klejnocie herbu znajduje się srebrne orle skrzydło, obrócone na prawą stronę. Jest ono przeszyte srebrną strzałą.

 

 

Herb Zagłoba

posiada również drugą swoją odmianę, która różni się od poprzedniczki przeszytą przez dwie strzały podkową i podobnym, lecz tym razem czarnym skrzydłem orlim, skierowanym w stronę przeciwną. W niektórych opracowaniach nosi ona nazwę herb Zagłoba II

Najwcześniejsze wzmianki o herbie

Herb Zagłoba pojawia się po raz pierwszy w źródłach historycznych już w roku 1420 w zapiskach sądowych. Z kolei pierwsza pieczęć z tym herbem datowana jest na rok 1466 i dotyczy postaci Mikołaja, biskupa kamienieckiego.

Etymologia herbu

Według danych zebranych przez herbarzy, herb Zagłoba jest najprawdopodobniej herbem wywodzącym się z herbu Jastrzębiec. Niektórzy uważają nawet, że herb ten jest niejako powiązany z powstaniem herbu Pobóg a to oznaczałoby, że herb ten mógł powstać w wieku XIV a nawet XIII. Niestety nie ma jednoznacznych źródeł, które mogłyby to potwierdzić.

Herbowni

Choć do herbownych Zagłoby zalicza się około 60 nazwisk, trudno wśród nich znaleźć osoby, które moglibyśmy znać z najnowszej historii Polski. Oto najbardziej znani herbowni

Herb Zagłoba1. Franciszek Paweł Jaroszewski - żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku poseł na sejm polski.

2. Iwan Dubicki - żyjący na przełomie XV i XVi wieku dworzanin królewski.

3. Franciszek Mieczkowski - urodzony w XVIII wieku kasztelan konarski kujawski.

4. Bogufał Łabuński - urodzony w XVI wieku właściciel dóbr Horodyszcze, Hrebenin i Łotoka. Był on również dworzaninem królewskim.

Herb Zagłoba jest posiadany również przez kilka osób żyjących w latach dzisiejszych. Jedną z nich jest Katarzyna Janina Kleniowska, urodzona w roku 1969, matka Jana, Karola i Dominika Radziwiłłów.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl