Opcje przeglądania
Nowość
Promocja

 

Herb Zagłoba to jeden z najbardziej rozpoznawalnych herbów szlacheckich w Polsce. Jest on związany z rodziną szlachecką o tym samym nazwisku, która pochodziła z Podlasia i posiadała swoje dobra na tych terenach.

Herb przedstawia na tarczy w polu błękitnym postać rycerza w zbroi, trzymającego w prawej ręce miecz skierowany w górę, a w lewej tarczę z herbem. Wokół postaci rycerza umieszczono cztery kule, symbolizujące cztery strony świata. Na tarczy znajdują się również dwie pary rogów jelenich, skierowanych do siebie. Herb ten jest zwykle opisywany jako "rycerz w błękitnej zbroi ze złotym mieczem, otoczony przez cztery kuliste kulby, między rogami jelenimi".

Herbowni Zagłoba byli związani z różnymi regionami Polski, ale najwięcej przedstawicieli tej rodziny można było spotkać na Podlasiu. Ciekawostką jest to, że w XVII wieku istniała fikcyjna postać o imieniu Zagłoba, która stała się bohaterem powieści "Pan Wołodyjowski" autorstwa Henryka Sienkiewicza. Postać ta została opisana jako rycerz z Podlasia, co skłoniło wielu do kojarzenia jej z herbem Zagłoba.

Herb Zagłoba jest uważany za jeden z najpiękniejszych herbów szlacheckich w Polsce i jest często stosowany w heraldyce, ale również jako motyw dekoracyjny na różnego rodzaju przedmiotach, takich jak sztandary, wizytówki czy karty pocztowe.

 
 


Herb Zagłoba

- pochodzenie i etymologia

Zagłoba, to polski herb szlachecki. Czasami w dokumentach pojawia się jego zamienna nazwa "Zagroba".

Opis herbu

W polu błękitnym herbu, znajduje się srebrna podkowa. Jest ona przeszyta charakterystyczną, staropolską szablą o złotej rękojeści. Z kolei w klejnocie herbu znajduje się srebrne orle skrzydło, obrócone na prawą stronę. Jest ono przeszyte srebrną strzałą.

 

 

Herb Zagłoba

posiada również drugą swoją odmianę, która różni się od poprzedniczki przeszytą przez dwie strzały podkową i podobnym, lecz tym razem czarnym skrzydłem orlim, skierowanym w stronę przeciwną. W niektórych opracowaniach nosi ona nazwę herb Zagłoba II

Najwcześniejsze wzmianki o herbie

Herb Zagłoba pojawia się po raz pierwszy w źródłach historycznych już w roku 1420 w zapiskach sądowych. Z kolei pierwsza pieczęć z tym herbem datowana jest na rok 1466 i dotyczy postaci Mikołaja, biskupa kamienieckiego.

Etymologia herbu

Według danych zebranych przez herbarzy, herb Zagłoba jest najprawdopodobniej herbem wywodzącym się z herbu Jastrzębiec. Niektórzy uważają nawet, że herb ten jest niejako powiązany z powstaniem herbu Pobóg a to oznaczałoby, że herb ten mógł powstać w wieku XIV a nawet XIII. Niestety nie ma jednoznacznych źródeł, które mogłyby to potwierdzić.

Herbowni

Choć do herbownych Zagłoby zalicza się około 60 nazwisk, trudno wśród nich znaleźć osoby, które moglibyśmy znać z najnowszej historii Polski. Oto najbardziej znani herbowni

Herb Zagłoba



1. Franciszek Paweł Jaroszewski - żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku poseł na sejm polski.

2. Iwan Dubicki - żyjący na przełomie XV i XVi wieku dworzanin królewski.

3. Franciszek Mieczkowski - urodzony w XVIII wieku kasztelan konarski kujawski.

4. Bogufał Łabuński - urodzony w XVI wieku właściciel dóbr Horodyszcze, Hrebenin i Łotoka. Był on również dworzaninem królewskim.

Herb Zagłoba jest posiadany również przez kilka osób żyjących w latach dzisiejszych. Jedną z nich jest Katarzyna Janina Kleniowska, urodzona w roku 1969, matka Jana, Karola i Dominika Radziwiłłów.



New chat



 

Herb rodowy Zagłoba, skąd się wziął ciekawostki na temat znanych osób herbu ślepowron

 


Herb Zagłoba to jeden z najbardziej rozpoznawalnych herbów szlacheckich w Polsce. Został on nadany przez króla Zygmunta III Wazę w 1590 roku hetmanowi polnemu wielkiemu koronnemu Mikołajowi Zebrzydowskiemu. Z czasem herb ten przyjął się wśród kilku rodzin szlacheckich, które wywodziły się z rodu Zebrzydowskich lub były z nimi spokrewnione.


Natomiast herb ślepowron to jeden z najstarszych herbów szlacheckich w Polsce. Według legendy, został on nadany przez samego króla Bolesława Chrobrego w uznaniu odwagi i wierności rycerza o imieniu Siemowit, który uratował mu życie podczas walki z wikingami. Herb ten przyjęły się wśród wielu rodzin szlacheckich, w tym m.in. wśród rodów Radziwiłłów, Tarnowskich, Potockich i Czartoryskich.


Co do ciekawostek na temat znanych osób herbu ślepowron, można wymienić na przykład to, że jeden z najbardziej znanych polskich malarzy, Jan Matejko, był potomkiem rodu Tarnowskich herbu ślepowron. Również Tadeusz Kościuszko, bohater narodowy Polski i Stanów Zjednoczonych, wywodził się z rodziny herbu ślepowron. Innym znanym przedstawicielem tej rodziny był Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko, brat Tadeusza Kościuszki, który był senatorem Rzeczypospolitej i działaczem patriotycznym.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl