Opcje przeglądania
Dostępność
Nowość
Promocja

Herb Jastrzębiec w historii Polski

 

Herby rodowe kojarzone są także współcześnie z wybranymi rodami szlacheckimi. Zastanawiać może liczba samych herbów oraz rodów, które mogły się danym herbem posługiwać. Ich liczba jest jednak bardzo ściśle związana z liczebnością warstwy szlacheckiej, która w różnych czasach sięgała nawet 15% społeczeństwa (dla porównania w tym samym okresie szlachta w Anglii stanowiła około 1% społeczeństwa). Część rodów do dnia dzisiejszego używa nazw herbów przy nazwiskach, niektórzy przedstawiciele rodów z kolei na trwale zapisali się w historii Polski, jak np. Zawisza Czarny herbu Sulima czy wykorzystujący herb Jastrzębiec Józef Ignacy Kraszewski.

Herb Jastrzębiec - krótka historia


Występujący głównie na Mazowszu herb Jastrzębiec aktem Unii horodelskiej przeniesiony został na Litwę, jednak przedstawicieli rodów wykorzystujących herb Jastrzębiec znaleźć można także na Ziemi Krakowskiej czy Sandomierskiej. W Polsce herbem Jastrzębiec posługiwało się około 1740 rodów. Pierwsze wzmianki o herbie pojawiły się na początku XIV wieku, natomiast prywatna chorągiew biskupa krakowskiego Wojciecha Jastrzębca brała udział w bitwie pod Grunwaldem.

 

herb Jastrzębiec

 

Herb Jastrzębiec - najbardziej znani przedstawiciele


Herbu Jastrzębiec używał Andrzej Frycz Modrzewski czy wspominany już Józef Ignacy Kraszewski. Oprócz osób, które na trwale zapisały się w historii Polski, herb Jastrzębiec był wykorzystany także przez Sienkiewicza, który Jastrzębiec "podarował" Janowi Skrzetuskiemu, choć w świecie rycerskim znany był jego pierwowzór - Mikołaj Skrzetuski herbu Jastrzębiec.

J.KOSSAK - przeprawa Skrzetuskiego

Wybitnym przedstawicielem jednego z rodów, który mógł się posługiwać Jastrzębcem, był Konstanty Ciołkowski, matematyk i prekursor radzieckiej kosmonautyki.

W niezmienionej postaci herb Jastrzębiec pojawia się w herbie miasta Bychawa, której właścicielami był ród Myszkowskich, oraz Sędziszów, który należał do rodziny Koścień. Poniatowo w powiecie żuromińskim, gdy posiadało prawa miejskie, również posługiwało się herbem Jastrzębiec. Dzięki budowie zamku w Rytwianach przez Wojciecha Jastrzębca także gmina Rytwiany sięgnęła po herb Jastrzębiec, który wykorzystuje jako herb gminy.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl