Herb rodzinny
Herby to znaki rozpoznawcze nie tylko polskiej, ale też i europejskiej historii. Historia nadawania herbów miała swój początek już w średniowieczu i wciąż - po pewnych modyfikacjach - jest nadal kultywowana.
Czym tak naprawdę jest
herb rodzinny
?
Herb rodzinny (rodowy, szlachecki), to charakterystyczny znak graficzny, najczęściej zbudowany z tarczy i klejnotu. Tarcza jest w herbie elementem dominującym i znajduje się w dolnej części znaku. Z kolei klejnot jest jego ukoronowaniem.
Tradycja nadawania herbów
Herb rodzinny
zwykle wiązał się z przynależnością do określonej rodziny bądź klanu. Później nadawano go osobom, które służyły w wojsku pod jedną chorągwią. Z biegiem czasu, taką metodę nadawania herbów zarzucono, gdyż wiązała ze sobą w ramach jednego herbu zbyt wiele rodzin.
Jak stać się herbownym?
Istnieje kilka możliwości by móc ubiegać się o przypisanie sobie konkretnego herbu.
1. Pokrewieństwo - herbownym można zostać w sposób naturalny, czyli przez pokrewieństwo.
2. Adopcja herbowa - herbownym można stać się, będąc adoptowanym przez dany ród herbowy. Adopcji na rzecz innej osoby dokonuje z reguły patron danego rodu herbowego. Stąd też bardzo często jeden herb jest w posiadaniu osób nie skoligaconych ze sobą.
Dość popularnym i ciekawie prezentującym się herbem rodzinnym jest herb Rawicz
Jak stworzyć swój własny herb?
Na szeroko pojętym Zachodzie, konkretny herb rodzinny był przypisywany wyłącznie do konkretnej rodziny. W Polsce sytuacja wyglądała nieco inaczej, gdyż już w średniowieczu zdarzały się sytuacje, w których jeden ród "kradł" innemu rodowi jego własny herb. Tym samym, na kilkaset tysięcy rodów szlacheckich przypadało ok. 4000 herbów.
W heraldyce bardzo często zdarza się, że poszczególne herby ulegały pewnym modyfikacjom. Zdarzało się tak na przykład wtedy, gdy dwa rody łączyły się ze sobą na zasadzie małżeństwa. W takiej sytuacji, nowo powstały herb miał w sobie elementy wspólne dla dwóch poprzednich herbów - protoplastów.
Zdarzały się również sytuacje, gdy herb rodzinny ulegał drobnym modyfikacjom. Przykładem mogą tu być drobne zmiany w kolorze tarczy, czy elementów klejnotu.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.