Opcje przeglądania
Nowość
Promocja

Herb rodzinny

Herby to znaki rozpoznawcze nie tylko polskiej, ale też i europejskiej historii. Historia nadawania herbów miała swój początek już w średniowieczu i wciąż - po pewnych modyfikacjach - jest nadal kultywowana.

Czym tak naprawdę jest

herb rodzinny

?

Herb rodzinny (rodowy, szlachecki), to charakterystyczny znak graficzny, najczęściej zbudowany z tarczy i klejnotu. Tarcza jest w herbie elementem dominującym i znajduje się w dolnej części znaku. Z kolei klejnot jest jego ukoronowaniem.

Tradycja nadawania herbów

Herb rodzinny

zwykle wiązał się z przynależnością do określonej rodziny bądź klanu. Później nadawano go osobom, które służyły w wojsku pod jedną chorągwią. Z biegiem czasu, taką metodę nadawania herbów zarzucono, gdyż wiązała ze sobą w ramach jednego herbu zbyt wiele rodzin.

Jak stać się herbownym?

Istnieje kilka możliwości by móc ubiegać się o przypisanie sobie konkretnego herbu.

1. Pokrewieństwo - herbownym można zostać w sposób naturalny, czyli przez pokrewieństwo.

2. Adopcja herbowa - herbownym można stać się, będąc adoptowanym przez dany ród herbowy. Adopcji na rzecz innej osoby dokonuje z reguły patron danego rodu herbowego. Stąd też bardzo często jeden herb jest w posiadaniu osób nie skoligaconych ze sobą.

 

Dość popularnym i ciekawie prezentującym się herbem rodzinnym jest herb Rawicz

 

Herb Rawicz Sygnet 

Sygnet herb Szreniawa

Sygnet herb Poraj

 

Jak stworzyć swój własny herb?

Na szeroko pojętym Zachodzie, konkretny herb rodzinny był przypisywany wyłącznie do konkretnej rodziny. W Polsce sytuacja wyglądała nieco inaczej, gdyż już w średniowieczu zdarzały się sytuacje, w których jeden ród "kradł" innemu rodowi jego własny herb. Tym samym, na kilkaset tysięcy rodów szlacheckich przypadało ok. 4000 herbów.

W heraldyce bardzo często zdarza się, że poszczególne herby ulegały pewnym modyfikacjom. Zdarzało się tak na przykład wtedy, gdy dwa rody łączyły się ze sobą na zasadzie małżeństwa. W takiej sytuacji, nowo powstały herb miał w sobie elementy wspólne dla dwóch poprzednich herbów - protoplastów.

Zdarzały się również sytuacje, gdy herb rodzinny ulegał drobnym modyfikacjom. Przykładem mogą tu być drobne zmiany w kolorze tarczy, czy elementów klejnotu.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl