Herb Sas I to jeden z herbów szlacheckich używanych w Polsce.
Herb ten przedstawia w polu błękitnym półksiężyc złoty, skierowany barkiem w dół. Nad półksiężycem znajdują się dwie złote gwiazdy, a między nimi strzała srebrna z grotem skierowanym w górę.
W klejnocie herbu znajdują się siedem piór pawich, które są przebite strzałą srebrną skierowaną w lewo.
Herb Sas Odmiana
Herb Sas I był używany przez wiele rodów szlacheckich w Polsce, m.in. Sasów, Morsztynów, Tarnowskich, Tyszkiewiczów, Łączyńskich, Branickich i Potockich. Nazwa herbu pochodzi od łacińskiego słowa "saxum", które oznacza skałę lub głaz. Herb ten był popularny wśród rodów związanych z Karpaczem i Karkonoszami, gdzie znajdują się liczne skały i wapienne formacje. Herb Sas jest jednym z najstarszych herbów polskiej szlachty. Składa się z białego orła ze złotą koroną na czarnym tle. Orzeł jest przedstawiony zwrócony w lewo, czyli heraldycznie w heraldyce zwany jako "w prawo herbowym".
Herb Sas należy do grupy herbów rycerskich i był nadawany przede wszystkim przez władze książąt i królów Polski. Nosiło go wielu możnych i znamienitych przedstawicieli polskiej szlachty, w tym m.in. rody Szczawińskich, Szaszkiewiczów, Światopełków czy Niemirów.Herb szlachty polskiej to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ w historii Polski funkcjonowało wiele herbów szlacheckich, z których każdy miał swoją charakterystykę i symbolikę. Wśród nich znajdowały się zarówno herby rodowe, jak i herbami majątkowymi czy herbami osobistymi.
Wiele herbów szlacheckich przedstawiało różne zwierzęta, rośliny, narzędzia lub elementy architektoniczne. Przykładami popularnych herbów szlacheckich są: Pogoń, Leliwa, Grzymała, Korab czy Nałęcz. Herby szlacheckie stanowiły nie tylko element wizerunkowy polskiej szlachty, ale również były symbolem jej prestiżu i władzy. Wiele rodów szlacheckich posiadało swoje własne legendy i opowieści związane z historią swojego herbu, co dodawało mu dodatkowej wartości i znaczenia.
Herb Sas - herb Sasów złotych odmiana
Herb Sas (również znany jako Herb Sasów lub Herb Sasów Złotych) jest herbem szlacheckim, który był szeroko używany przez rodzinę Sasów w Polsce od XIV wieku aż do końca Rzeczypospolitej.
Herb ten składa się z trzech srebrnych sosen (trzecia sosna znajduje się na szczycie herbu) na tle niebieskiej tarczy herbowej. Sosny ułożone są w sposób równomierny i ukośny. Na górze tarczy herbowej znajduje się korona szlachecka.
Herb Sas symbolizuje charakterystyczny krajobraz lasów i drzew w Polsce, a także odzwierciedla dumę i siłę rodu Sasów. Złota odmiana herbu (Herb Sasów Złotych) różni się tylko kolorem tarczy herbowej, która jest złota zamiast niebieskiej.
Herb Sas był używany przez wiele rodzin szlacheckich o nazwisku Sasz lub Sasowski, a także przez inne rodziny, które nawiązywały do jego symboliki. Dziś herb ten jest nadal popularny w Polsce i można go zobaczyć na wielu budynkach, pomnikach i innych symbolach narodowych.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.