Opcje przeglądania
Dostępność
Nowość
Promocja

Herb Sulima -  kto mógł się posługiwać herbem Sulima

 

Herby rodowe, kojarzone z czasami historycznymi, współcześnie również zyskują na ważności. Duże znaczenie ma w tym przypadku tworzenie drzew genealogicznych i docieranie do kolejnych przodków. Jednocześnie tworzenie drzewa może być również okazją do poznania różnych osób skoligaconych i spowinowaconych, które sięgały po herb Sulima, herb Jastrzębiec czy inne herby rodowe, wykorzystywane przez rody noszące wybrane nazwiska.

Herb Sulima -  skąd wziął się herb Sulima i z czego się on składa?


Herb Sulima, złożony z czarnego orła na tle żółtym, który ma również trzy kamienie na tle czerwonym, znany był już w XIV wieku. Rody, które nosiły herb Sulima, mieszkały głównie w Wielkopolsce w okolicy Gniezna i Kalisza, co podkreśla kolorystyka czarnego orła, jaki charakteryzował ziemie cesarstwa niemieckiego, oraz w okolicach Krakowa. Heraldycy nie są zgodni, czy Sulima pochodzi od nazwy imienia najstarszego przedstawiciela rodu, czy może początków herbu należy się doszukiwać w nazwie miejscowości Sulimów, położonej w Wielkopolsce. Herb Sulima pojawił się już w najstarszym herbarzu, stworzonym przez Jana Długosza, który twierdził również, że Sulima był herbem rycerstwa napływowego z terenów Niemiec. 

 

Herb Sulima Herb Zawiszy Czarnego

Najbardziej znani przedstawiciele rodu

Herbem Sulima posługiwało się wielu uznanych rycerzy i duchownych. Jednym z najbardziej znanych Sulimczyków był Zawisza Czarny, pieczęć Sulima pojawia się także pod treścią Unii w Horodle z 1413 roku. Po procesie herbem Sulima zaczął się posługiwać Erazm Ciołek, który był późniejszym biskupem płockim. Herbem posługiwał się także Władysław z Oporowa, będący biskupem wrocławskim i podkanclerzym koronnym Władysława Jagiełły. Ostatni najbardziej znany przedstawiciel rodu, posługującego się Sulimą, to Józef Sułkowski - adiutant Napoleona Bonaparte, do uprawnionych do posługiwania się herbem należał również Feliks Dzierżyński.

Sulimę albo jej fragmenty można odnaleźć w herbach kilku miast i gmin. Sulimę Oporowskich wykorzystuje gmina Oporów, nieco zmieniona jest Sulima znajdująca się w herbie Leszna. Z kolei kamienie z herbu Sulima pojawiły się w herbie Aleksandrowa Kujawskiego.

 

Herb Sulima - Hrabiowski

 

Herb Sulima

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl