Rzeźbienie w drewnie

Wiele osób nie jest do końca pewnych i przekonanych - od czego zacząć, gdy zaczyna się ich przygoda pod bardzo artystycznym tytułem rzeźbienie w drewnie. Na początek, to wszystko zależy od tego, co chciałbyś  wyrzeźbić, do czego przedmiot ma służyć. Na samym początku tej drogi nie polecam podejmować się zbyt wysublimowanych projektów. Moje dwie pierwsze prace zostały gorąco potraktowane przez kominek :)

Ponieważ istnieje kilka metod rzeźbienia w drewnie, sugeruję aby zapoznać się z tym oto mini przewodnikiem, aby dowiedzieć się o metodach oraz sposobach rzeźbienia - każdy znajdzie własną technikę oraz własne i swoje preferencje.

Przewodnik po rzeźbieniu w drewnie :

Nie zapomnij o najważniejszym narzędziu do  rzeźbienia w drewnie jakim jest dłuto oraz pobijak.

Początki nigdy nie są łatwe, sama myśl o rzeźbieniu może być to trochę przytłaczające, głównie dlatego, że nie wie się jak zacząć.

Nie ma znaczenia, gdzie zacząć, bardziej  należy się skupić na tym, że Twoje przygoda z rzeźbieniem właśnie się zaczyna.
Snycerstwo jako sztuka rzeźbienia znana jest na świecie już od paleoitu. O wielu genialnych snycerzach można dowiedzieć się z podręczników o sztuce, z historii Polski. Grzechem byłoby nie wspomnieć tutaj o znakomitym rzeźbiarzu Jakim był Wit Stwosz i jego niesamowite i zapierające dech w piersiach dzieła.

 

rzeźbienie w drewnie

 

Głównymi narzędziami jakich  potrzebować będzie do czynności jaką jest

rzeźbienie w drewnie

początkujący rzeźbiarz : należą : to dłuta oraz pobijak, czyli tzw knypel. Jestem zdania , że  nie ma co szaleć z ogromnym warsztatem oraz wyposażeniem, bo czasami może okazać się, że to nie nasza bajka...Na dobry początek tej pasjonującej przygody wystarczą trzy podstawowe dłuta: płaskie, łukowate oraz tak zwana V-ka. Za pobijak wystarczy najzwyklejszy gumowy młotek. Jestem zdania, by dłuta wykonane były z dobrej jakości stali, ja preferuję wyroby szwedzkie, a od biedy niemieckie.. Te pierwsze genialnie się prowadzą i stanowią naprawdę inwestycję na lata Koszt przygotowania takiego zestawu dla początkującego nie powinien przekraczać 200zł. Zakupione przeze Mnie owej dobrej jakości narzędzia , którymi uczyłem się rzeźbić ponad półtora roku, służą mi do dzisiaj. A były to jak przypominam - podstawowe dłuta do rzeźbienia w drewnie. Dłuto  do rzeźbienia w drewnie bywa nazywane jako przedłużenie ręki - odrzuca wiór i materiał , który stanowi zwyczajny odpad. O dłuto należy dbać wybitnie, trzymać w suchym i ciepły miejscu -  zawsze oczyszczone i w pełni naostrzone do pracy.

 Dla początkującego rzeźbiarza -  uważam, pewnie jak wielu kolegów po fachu, że najbardziej odpowiednie będzie na początek drewno lipowe. Jest one stosunkowo miękkie i bardzo wdzięcznie poddaje się obróbce, Jodła oraz sosna również są miękkie, ale z uwagi na usłojenie oraz żywicę -  jak dla Mnie zupełnie ten rodzaj drewna odpada. Wdzięcznym gatunkiem jeżeli chodzi o rzeźbienie jest również olcha oraz buczyna. Dla wybitnych twardzieli o silnych nerwach polecam wypłynięcie na głębokie wody i rzeźbienie od razu drewnie dębowym.

 

rzezbienie w drewnie

 

DEKALOG BHP RZEŹBIARZA

1. Nigdy nie będę ciągnąć dłuta po drewnie w swoją stronę -  zawsze ostrzem od siebie

2. Nigdy nie będę popychać dłuta po drewnie jedną ręką

3. Nigdy nie będę pracował tępym dłutem

4. Podczas rzeźbienia będę myślał i zawsze zachowam trzeźwość umysłu

 

                       Nareszcie można zabrać się za

rzeźbienie w drewnie

. Przygotowane drewno , które nie powinno zawierać żadnych sęków należy solidnie przymocować do blatu lub do stołu roboczego na którym pracujemy. Można użyć solidnych ścisków stolarskich albo można wkrętami mocno i na stałe ten materiał  do ćwiczeń sobie przykręcić tak by oczywiście stołu nie zniszczyć. Ważne jest by materiał był umocowany na tyle solidnie by się nic nie kiwało i przemieszczało. Po natrasowaniu - po przerysowaniu rysunku na drewno - polecam użyć kalki jeżeli ktoś ma antytalent rysownika - należy rozpocząć rzeźbienie w drewnie. Jedną ręką prowadzimy dłuto, a drugą do posuwania dłuta używamy pobijaka -  ZAWSZE. Bo dzięki temu stosowany jest tzw posuw dłuta kontrolowany. Bez pobijaka nie ma żadnej kontroli i można sobie zrobić krzywdę. Wielu początkujących - na dobry początek może podjąć się zrobienia czegoś co  można wykorzystać później. Bardzo popularny element pierwszych prac stanowi drewniana łyżka. (można też zrobić szpatułki).

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl