
Ślepowron
, to jeden z najpopularniejszych herbów szlacheckich w Polsce. Legitymowały się nim najważniejsze osoby, również z najnowszej historii Polski.
Opis herbu
W polu błękitnym herbu, znajduje się charakterystyczny, czarny kruk ze złotym pierścieniem w dziobie. Ptak ten stoi na złotym krzyżu, wspartym przez podkowę w kolorze srebrnym. W koronie herbu znajduje się dokładnie taki sam ptak z pierścieniem.
Pierwsze wzmianki o herbie
Ślepowron to herb o dość długiej historii. Pierwsze zapiski na jego temat obejmują 14 wiek a konkretnie - rok 1352. To właśnie z tego okresu pochodzi pierwsza pieczęć z tym herbem. Z nieco późniejszego okresu, to jest roku 1398, pochodzą pierwsze zapiski sądowe z umieszczonym na nich herbem Ślepowron.
Herbowni - osoby legitymujące się tym herbem
Wśród herbownych herbu
Ślepowron
, można znaleźć wiele osób, znanych również z najnowszej historii Polski. Wśród nich są między innymi:
1. Generał Kazimierz Pułaski - jeden z najwybitniejszych polskich dowódców. Brał udział w bitwie pod Savannah, gdzie też zginął. Bardzo aktywny podczas amerykańskiej wojny o niepodległość.
2. Ignacy Mościcki - prezydent Polski w latach 1926 - 1939. Z wykształcenia chemik.
3. Wojciech Jaruzelski - generał Ludowego Wojska Polskiego. Prezydent Polski w latach 1989 - 1990.
4. Karol Szymanowski - polski kompozytor, pianista i pedagog.
Etymologia nazwy
Nazwa herbu jest dosyć kontrowersyjna. Sugeruje ona bowiem przedstawienie ślepowron - ptaka z rodziny czaplowatych. Tymczasem zarówno w tarczy herbu, jak też w jego klejnocie, przedstawiony jest czarny kruk.
Jak wyjaśnia Bartosz Paprocki w "Gniazdo Cnoty, zkąd herby Rycerstwa Polskiego swój początek mają", Kraków, 1578 nazwa ta pochodzi od miejscowości Ślepowrony, która była własnością rodziny Korwin - Piotrowskich. Z kolei specyficzny wygląd herbu, wziął się z połączenia motywów występujących w herbach małżeńskich
rodzin Korwin i Piotrowski. Herby te nosiły nazwę Korwin i Pobóg. niektórzy badacze twierdzą z kolei, że
Ślepowron
wyewoluował z połączenia herbu Kruk i Pobóg.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.