Opcje przeglądania
Dostępność
Nowość
Promocja

Ślepowron

, to jeden z najpopularniejszych herbów szlacheckich w Polsce. Legitymowały się nim najważniejsze osoby, również z najnowszej historii Polski.

Opis herbu

W polu błękitnym herbu, znajduje się charakterystyczny, czarny kruk ze złotym pierścieniem w dziobie. Ptak ten stoi na złotym krzyżu, wspartym przez podkowę w kolorze srebrnym. W koronie herbu znajduje się dokładnie taki sam ptak z pierścieniem.

Pierwsze wzmianki o herbie

Ślepowron to herb o dość długiej historii. Pierwsze zapiski na jego temat obejmują 14 wiek a konkretnie - rok 1352. To właśnie z tego okresu pochodzi pierwsza pieczęć z tym herbem. Z nieco późniejszego okresu, to jest roku 1398, pochodzą pierwsze zapiski sądowe z umieszczonym na nich herbem Ślepowron.

Herbowni - osoby legitymujące się tym herbem

Wśród herbownych herbu

Ślepowron

, można znaleźć wiele osób, znanych również z najnowszej historii Polski. Wśród nich są między innymi:

1. Generał Kazimierz Pułaski - jeden z najwybitniejszych polskich dowódców. Brał udział w bitwie pod Savannah, gdzie też zginął. Bardzo aktywny podczas amerykańskiej wojny o niepodległość.

2. Ignacy Mościcki - prezydent Polski w latach 1926 - 1939. Z wykształcenia chemik.

3. Wojciech Jaruzelski - generał Ludowego Wojska Polskiego. Prezydent Polski w latach 1989 - 1990.

4. Karol Szymanowski - polski kompozytor, pianista i pedagog.

Etymologia nazwy

Nazwa herbu jest dosyć kontrowersyjna. Sugeruje ona bowiem przedstawienie ślepowron - ptaka z rodziny czaplowatych. Tymczasem zarówno w tarczy herbu, jak też w jego klejnocie, przedstawiony jest czarny kruk.

Jak wyjaśnia Bartosz Paprocki w "Gniazdo Cnoty, zkąd herby Rycerstwa Polskiego swój początek mają", Kraków, 1578 nazwa ta pochodzi od miejscowości Ślepowrony, która była własnością rodziny Korwin - Piotrowskich. Z kolei specyficzny wygląd herbu, wziął się z połączenia motywów występujących w herbach małżeńskich
rodzin Korwin i Piotrowski. Herby te nosiły nazwę Korwin i Pobóg. niektórzy badacze twierdzą z kolei, że

Ślepowron

wyewoluował z połączenia herbu Kruk i Pobóg.


Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl