Opcje przeglądania
Dostępność
Nowość
Promocja

Pektorał czym tak naprawdę jest Pektorał

 

Pektorał z łaciny - (łac. crux pectoralis) – pektorał, w naszej religii w Polsce -  to zwykle prosty lub ozdobny krzyż, który stanowi rodzaj relikwiarza, który  noszony jest niezwykle często przez osoby duchowne.

Taki pektorał  zwykle  powinien być bardzo precyzyjnie wykonany.

Pektorał

wykonuje się głównie ze złota lub srebra. Taki Pektorał może przedstawiać scenki rodzajowe - pektorały mogą nieść przekaz, być symbolem pewnych wydarzeń w PARAFII lub być odzwierciedleniem scen Chrześcijańskich.

        Pektorał może być wykonany jako :

  • prosty krzyż z delikatnymi ornamentami i grawerowany,
  • kuty
  • lub bogato zdobiony z kamieniami szlachetnymi takimi jak: rubin, szmaragd, szafir, cytry, opal, topaz..

Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnego podejścia. Nie ma jednoznacznego przepisu  odnośnie materiału jak winien być wykonany

pektorały

, jak również konieczności umieszczania w nim relikwii. Wiedza taka w dużej mierze pochodzi z relikwiarzyków noszonych najwcześniej przez osoby duchowne na chrześcijańskim Wschodzie, następnie na Zachodzie. Naczynka różnych kształtów z relikwiami męczenników, dlatego właśnie pektorał stał się znakiem zwycięstwa nad cierpieniem i śmiercią. Od XI w. pektorał noszony był na piersiach przez opatów, biskupów, kardynałów i papieży Od wieku XII prawo kościelne nakazywało nosić pektorał  przez biskupów jako znak wierności Chrystusowi. Zwyczaj zakładania pektorału na czas sprawowania czynności liturgicznych stał się bardzo mocno przestrzeganym i respektowanym obowiązkiem, kiedy to Papież PIUS V po w 1570 r. - nakazał biskupom obowiązkowo nosić pektorał podczas Mszy Świętej.

 

Zwyczajowo Pektorał zawieszano na szyi na sznurze, w Polsce natomiast – na łańcuchu (zezwolenie LEONA Xz 1519 r.). W wieku XVII upowszechniło się noszenie krzyża przez biskupów na co dzień, także poza liturgią. Obecnie Ceremoniał biskupi przewiduje umieszczanie go pod ornatem. Na Mszę świętą biskup może, wedle uznania, założyć krzyż - pektorał na ornat.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl